Müzik Sokakta | Radyo TNT

Radyo TNT

Son Yazılar

Müzik Sokakta

Sokak müziğinin  her zaman insanlar için özel bir yeri olmuştur özel de olmalı sokakta ki müziğe kulak verilmeli. Sözleri özgürdür, sokaklara açılan başka bir özgürlüktür sokak müziği. Bazen metro istasyonunda, bazen bir sokak köşesinde, bazen de hiç aklımızın almadığı yerde karşımıza çıkar sokak müzisyenleri.
Bazıları onlara küçümseyerek bakar, onlar dilenci değil. Sanat aşığı güzel yürekli insanlar. Kültürlerimizin unutulduğu, insanların yozlaştığı dünyamız da ne yazık ki onlara yeterli değerler verilmiyor. Sokak müzisyenliğinden sahnelere kadar gelip ünlenen bir çok isim bulunmaktadır bunların hepsini biliyoruz zaten.  Halkın beğenisini kazanan sokak müzisyenleri bir anda ünlü ve ulaşılmaz olurlar, insan neyse o olmalı değişmemeli.

Ne olursa olsun sokak müziği değerlidir. Günümüzün popüler, az emekle oluşturulmuş işleri her yerde karşımıza çıkıyor ve dinlemek yada izlemek zorunda kalıyoruz. Oysa sokak ta ne cevherler, ne sesler, ne müzisyenler var, adını bile bilmediğimiz, duymadığımız, dinlemediğimiz. Onlarla herkes bir yerlerde karşılaşmalı bence. Ama işin içine sokak kelimesi girince ürperenler, korkanlar vardır elbette, sokak bir çok kişi için tehlikeyi çağrıştırır. Bu yüzden de sokak müziği hep engellenmek istenmiştir.  Sokak müziği gerek enstrüman, gerek vokallerle her zaman zengin bir alt yapıya sahiptir.

Müziğin cinsi, dili, dini yoktur. Sokak müziğinin de hiç yoktur. Sokak ta her türlü müzikle karşılaşabiliriz ve gördüğümüz zaman çoğumuz oturup keyifle dinleriz. Bizi bazen en mutlu eden şeylerdendir kim bilir. Onlar genelde yaz aylarında çalışırlar, yada güzel havalar da diyelim. Ama ne zaman sokağa çıksalar, zabıtalar hep gölgelemiştir onları. Ama sokak müziğini seven insanlar her zaman onların arkasında durmuş ve sokak müzisyenlerini korumuştur.

Sokak müzisyenleri bulundukları yerler renk katarlar, oranın atmosferini bir anda değiştirirler ve bulundukları yerlere her zaman değer katarlar.

Buna rağmen onlar yaşadıkları zorlukları Cumhuriyet Gazetesinin haberine göre  şu şekilde anlatıyorlar;

“Kimi zaman zabıta müdahale ediyor, tekme savurup bağış paralarını etrafa saçıyor. Ya da vapurda gemici engeliyle karşılaşıyor. Bazen de polis, enstrümanlarını derdest ediyor” diyorlar.

Bir çok insan sokak müziğinin engellenmesini istemiyor. Onları dinlemeyi seviyor, hiç beklemediğin bir anda sokağın bir köşesinden güzel sesler gelmeye başlıyor ve bir an da dalıp gidiyorsun.

Sokak ta Müziğin hep olması ümidiyle…

Yazan: Eray Aktaş

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

viewporntube indobokep classicrentcar borneowebhosting informasiku classicborneorentcar bokep indonesia